:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka PanaChorwacja Północna

To turystycznie niezbyt ciekawy teren, choć jest to historyczna kolebka państwa chorwackiego. To przemysłowo-rolniczy region o nizinnym krajobrazie. Tutaj znajduje się stolica państwa: Zagrzeb. Mieszkańcy Chorwacji Północnej są najbardziej "słowiańscy", a swoim usposobieniem przypominają Polaków.

Zagrzeb :-: Zagreb

Ta licząca około miliona mieszkańców metropolia, położona nad rzeką Sawą, leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków pomiędzy wybrzeżem adriatyckim a Europą Centralną. Posiada połączenie komunikacyjne z wszystkimi europejskimi stolicami.

Zagrzeb jest centrum gospodarczym, kulturalnym i naukowym Chorwacji. Miasto ma bogatą historię i kulturę, w 2004 roku obchodziło swoje 910 urodziny. To niezwykła mieszanka kultury włoskiej, austriackiej i bałkańskiej, miszmasz tego co nowoczesne i starożytne.

Zagrzeb przez długi czas wchodził w skład Austro-Węgier, stąd charakterem przypomina inne miasta z epoki C.K. Dla mieszkańców biedniejszych rejonów Chorwacji Zagrzeb jest synonimem zamożności i dobrobytu.
Miasto dzieli się na trzy części: najstarsza - Zagrzeb Górny i Kaptol (w dużej mierze barokowy), Zagrzeb Dolny z XIX w. oraz nowoczesny Nowy Zagrzeb.To miasto zielonych parków i wielu tras spacerowych, ulicznych kawiarenek, gdzie stoliki zajęte są od rana do późnego wieczora. Obfituje w galerie, muzea i zabytki świeckie oraz sakralne.

W centrum miasta znajduje się XIII-wieczny kościół św. Marka z pięknym, kolorowym dachówkowym dachem i barokowym portalem.

Panoramę Zagrzebia podziwiać można ze szczytu wieży Lotrascakova. Na pewno warto ją zwiedzić w drodze na wybrzeże. Stare miasto można bez problemu przejść na piechotę, rozpoczynając wedrówkę od placu Josipa Jelacica, który stanowi serce Zagrzebia.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.