:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Wyspy

Wzdłuż wybrzeża Chorwackiego leży ponad tysiąc mniejszych i większych wysp, z których 67 jest zamieszkanych. Wymienimy tu tylko kilka najbardziej wartych zobaczenia. Są one doskonale zagospodarowane z pełnym zapleczem noclegowym i gastronomicznym.

Mljet

Zielona Wyspa (100 km2) wymieniana jest jako jedna z 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Słynie z zabytków oraz starożytnych legend. Ta najsłynniejsza opowiada o miłości między nimfą Calypso a Odyseuszem, który zachwycony urodą nimfy i wyspy osiadł tutaj na długie 9 lat. Północno-zachodnia część wyspy należy do parku narodowego z dwoma słonymi jeziorami otoczonymi lasem piniowym, który zdaje się wyłaniać prosto z morza. Na Jeziorze Wielkim znajduje się wyspa św. Marii z benedyktyńskim klasztorem z XII wieku.
Przystań Polace należy do jednej z najpiękniejszych na Adriatyku, słynie także z rzymskich pałacy z IV wieku. Na wyspie znajduje się kościół św. Pawła, gdzie według legendy Apostoł często wypoczywał podczas swoich wedrówek. Warto wybrać się nad Zatokę Saplunara o niezwykłym kształcie z dwoma piaszczystymi plażami. Jej mieszkańcy słynni są z gościnności oraz domowego wyrobu oliwy oraz wina.Korcula
Na wyspie tej przyszedł na świat Marco Polo. Korcula należała dawniej do wspaniale prosperującej Republiki Weneckiej. Jej stare miasto z przełomu XV i XVI w. to prawdziwy klejnot architektury. Wąskie uliczki z niezwykłymi domami z białego kamienia wiodą na główny plac z katedrą św. Marka. Miasto otoczone jest murami obronnymi z XIV w.

Brac
Wyspa słynie z jednej z najpiękniejszych plaż nad całym Morza śródziemnym, zwanej Zlatni Rat - która jest także rajem dla fanów windsurfingu. Najwyższy szczyt wyspy, Vidova Gora (778 m n.p.m.) jest także najwyższym szczytem spośród wszystkich chorwackich wysp.
Hvar


Należy do najchętniej odwiedzanych chorwackich wysp. To druga pod względem wielkości wyspa Dalmacji (prawie 300 km2). Ze względu na swój łagodny, specyficzny klimat bywa porównywana z portugalska Maderą. Słońce świeci tu niemal cały rok, deszczowych jest tylko kilka dni w ciągu roku, a w lecie temperatura nie przekracza 25°C.
W zimie chętnie przyjeżdżają tu nie tylko turyści z Europy, ale i sami mieszkańcy Chorwacji. Jest tu mnóstwo wspaniałych ośrodków wypoczynkowych oraz hoteli. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez polskich turystów. Miesięcznik "Traveller" nadał Hvarovi tutuł jednego z najpiękniejszych miejsc turystycznych na świecie.

Miasto Hvar na południowo zachodnim brzegu wyspy posiada unikalne kulturowe i historyczne dziedzictwo - należą do niego katedra, klasztor franciszkański, a także teatr oraz fortece na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na pobliskie wysepki: Pakleni oraz Vis. Hvar jest także znany z upraw lawendy oraz rozmarynu.

Krk
Krk to największa wyspa na Adriatyku (462 km2). Jest łatwo dostępna, gdyż z lądem łączy ją długi most (1430 m), chociaż można tutaj także dopłynąć promem. To najbardziej znana i oblegana przez turystów wyspa, choć jej północna część jest dosyć zanieczyszczona.

Rab

Rab to wyspa archipelagu Kvarneru. Oprócz starego miasta o tej samej nazwie, na wyspie znajduje się 7 niewielkich, iddylicznych osad z urokliwymi plażami.

Ze względu na duży napływ turystów niemieckich jest nieco droższa od pozostałych wysp. Wyspę zamieszkuje jedynie 9 tys. mieszkańców, którzy trudnią się głównie rolnictwem, rybołówstwem szkutnictwem oraz oczywiście turystyką. Legenda mówi, że z miejscowości Lopar pochodzi zalożyciel San Marino czyli św. Marinus


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.