:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Sport

Chorwacja oczarowuje wszystkich przybywających tutaj turystów pięknym krajobrazem, wspaniałym klimatem oraz niezwykłym, lazurowym kolorem morza, które jest wyjątkowo czyste (widoczność nawet do 50 metrów w głąb!). Doskonałe warunki naturalne oraz infrastruktura turystyczna (50 marin i 500 przeuroczych zatoczek z przystaniami) zachęcają nie tylko do plażowania i pływania, ale i uprawiania wszystkich wodnych sportów, łącznie z nurkowaniem i żeglowaniem.

Temperatura morza waha się w zależności od pory roku. Podczas miesięcy zimowych jest to ok. 7 do 10°C, w lecie od 21 do 26°C. Na głębokości ok. 20 metrów temperatura jest stała i wynosi ok. 16-17°C bez względu na porę roku. Adriatyk jest raczej spokojnym morzem, bez wysokich fal i silnych prądów. Wieją tam doskonałe do żeglowania wiatry: mistral, bora i jugo.
Plaże jak i nadbrzeże są raczej kamieniste, najlepiej więc spacerować w plastikowych, przewiewnych butach (także w ochronie przed kłującymi jeżowcami). Jest to bardzo zasolone morze.
W Chorwacji jest wiele firm czarterujacych jachty: m.in. Sailing Europe, Charter Adria (wiecej informacji na www.aci-club.hr). Oczywiście można też przypłynać własnym jachtem (dla nich przeznaczone są specjalne przejścia graniczne, m.in. w Puli, Porecu, Rijece, Zadarze, Sibeniku, Splicie i Dubrowniku). żeglowanie po wodach terytorialnych wymaga zameldowania w kapitanacie portu.

Jeśli ktoś nie ma uprawnień żeglarskich, a chciałby zakosztować morskiej przygody, może wynająć jacht ze skipperem. Dostępne są także niezwykle ciekawe rejsy wycieczkowe wzdłuż wybrzeża na starych szkunerach (na szkunerze mieści się do 20 osób w 10 kabinach).

Wielbiciele nurkowania znajdą tu wiele niezwykłych miejsc, zarówno do nurkowania z maską, jak i z ciężkim sprzętem. W Chorwacji odbywa się wiele szkoleń dla płetwonurków, wyjazdy organizowane są przez wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe. Podwodny świat Adriatyku jest równie bogaty jak przyroda ponad powierzchnią wody.

Wybrzeże Chorwacji jest także atrakcyjne dla wielbicieli windsurfingu (zwłaszcza Bol na wyspie Brac lub Viganj na półwyspie Peljesac, gdzie odbywają się mistrzostwa Chorwacji w windsurfingu). Chorwacja to także doskonałe miejsce dla wędkarzy, a różnorodność ryb przyprawia o zawrót głowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.