:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Kuchnia chorwacka

Jest znakomita! I bardzo różnorodna. Na przykład na lekką, wyrafinowaną kuchnię Dalmacji oraz Istrii wpływ miały w głównej mierze kuchnie innych krajów śródzie-mnomorskich, takich jak Włochy i Grecja, podczas gdy w głębi kraju kuchnia jest bardziej ciężka, mięsna, z naleciałościami tureckimi i austro-węgierskimi. Specjalnością kuchni dalmatyńskiej są owoce morza: ostrygi podawane na kilkanaście sposobów, kalmary z grila (lignje na žaru), ośmiorniczki z pieca (hobotnica ispod peke), czarne risotto z kałamarnic (črni rozoto), małże z ziemniakami (dagnje s krompirom) oraz ryby na różne sposoby (w tym zupa rybna - riblja juha) i mięsne szaszłyki (cevapcici).

Specjałem jest też suszona morskim wiatrem szynka pršut. Na Istrii bardzo popularne są dania z makaronów i trufli, które są dumą tego regionu. Warto spróbować makaron z fasolą (pašta-fažol), spaghetti z truflami, omlet z truflami. W głębi kraju warto się skusić na indyka z makaronem (purica s mlincima), pieczoną jagnięcinę (janjetina ispod peke), czy dziczyznę na różne sposoby (goulash).

Najlepszy ser to ser paski (z wyspy Pag). Do najbardziej znanych gatunków wina należą: Kastelet, Plavac, Babic (czerwone) oraz Posip, Kastelet i Pljesivica (białe). Chorwacja znana jest z doskonałych win, których gatunki mogłyby konkurować z najbardziej uznanymi na świecie. Jednak spróbować ich możemy jedynie w miejscowych konobach i winnicach.

Chorwacja słynie także z produkcji mocniejszych trunków: maraschino (likier z wiśni), kruskovac (likier z gruszek), orahovac (likier z orzechów), slijvovica (śliwowica) oraz rakiji, którą można kupić niemal w każdym domu na wybrzeżu. Tu wytwarzanie i sprzedaż alkoholu jest całkowicie legalne. Chorwaci piją również dużo piwa. Najpopularniejszym gatunkiem jest ciemny Tomislav.
Ceny za jednodaniowy obiad w niewielkiej restauracji wahają się od 40 do 50 kun od osoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.