:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Istria


Istria to niewielki półwysep, chyba najbardziej rozwinięty turystycznie, a zarazem komercyjnie region Chorwacji, głównie z tego względu, że najlepiej i najszybciej dostępny dla turystów z Europy Zachodniej.

Jej krajobraz z urokliwymi miasteczkami i winnicami porównuje się z Toskanią i Prowansją. Dzięki ciągłej cyrkulacji powietrza i morskiego aerozolu, panuje tu wyjątkowo łagodny klimat: przeciętna temperatury w zimie to 7°C, w lecie 22°C, temperatura morza osiąga wtedy 26°C przy dosyć wysokim ciśnieniu atmosferycznym.

Pierwszymi znanymi mieszkańcami Istrii byli Histrianie i stąd właśnie nazwa tego regionu. Wiele kultur od czasów Imperium Rzymskiego po dzień dzisiejszy zostawiło tutaj swój ślad. Istria do lat 50-tych naszego wieku byla częścią Włoch, stąd też wielu jej mieszkańców do dzisiaj posługuje się językiem włoskim. Nazwy miejscowości często podawane są w dwóch językach.


Porec

Porec to chyba najczęściej odwiedzane miejsce na Istrii, idealne wprost na urlop. Jego łagodny klimat, urozmaicone wybrzeże z wieloma małymi wyspami przyciąga ładnymi plażami i skalistymi zatoczkami otoczonymi piniowym lasem, wprost zachęcając do wypoczynku. Stąd blisko jest na wyspę św. Mikołaja. Tutaj zachowało się wiele rzymskich i średniowiecznych budowli, z których najbardziej warta uwagi jest pochodzącą z VI wieku Bazylika św. Eufrazjusza wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury - zachwyca zwłaszcza pięknie zachowanymi mozaikami z czasów Maurów.


Pula

Pula to największe miasto i port Istrii, jej centrum administracyjne, a jednocześnie najstarsze miasto na wybrzeżu Adriatyku i bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce.

Podobno słońce świeci tutaj aż przez 2.350 godzin w ciągu roku! Znajduje się tutaj liczący 2 tysiące lat amfiteatr z czasów rzymskich, jeden z niewielu tak dobrze zachowanych na całym świecie, będący niemalże kopią rzymskiego Koloseum. Obecnie w amfiteatrze organizowane są imprezy kulturalne oraz koncerty.


Rovini

Słynna miejscowość z wieloma zabytkowymi budowlami sakralnymi oraz pałacami z okresu Renesansu i Baroku. Znajduje się na półwyspie, który był pierwotnie wyspą, połączoną z lądem w 1763 roku.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.