:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Informacje praktyczne

 

Sklepy otwarte są od godz. 8 do 20, zaś w soboty od 8 do 14 lub 15. Nie często, ale może się zdarzyć, że zastaniemy zamknięte drzwi między godz. 12 a 16, czyli w przerwie na tzw. sjeste.
Wiele sklepów otwartych jest również w niedzielę (zwłaszcza latem), niektóre z nich nawet przez całą dobę. Firmy, biura i urzędy publiczne pracują zwykle od 8 do 16 od poniedziałku do piątku.

Urzędy pocztowe
otwarte są w godz. od 7 do 19 (w większych miejscowościach latem nawet do 22), zaś w soboty do 13. Budki telefoniczne działają na karty (do nabycia na poczcie, w kioskach, hotelach, kompleksach turystycznych).

Cudzoziemcy mogą realizować płatności za pomocą karty kredytowej: American Express, Diners Club, Eurocard (MasterCard i VISA) - inne nie są honorowane - oraz czeków podróżnych wszystkich znanych banków światowych i agencji turystycznych. Euroczeki oraz czeki bankowe muszą być wymienione w chorwackich bankach na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszystkie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim - Mjenjacnica. Niewykorzystane kuny można ponownie wymienić na jedną z walut zagranicznych. Warunkiem jest przedłożenie zaświadczenia (Obracun otkupa) o dokonanej wcześniej wymianie waluty na HRK. Banki otwarte są w godz. od 7 do 19 od poniedziałku do piątku, w soboty do 13. W większych miastach niektóre banki otwarte są nawet w niedziele.

Ważne telefony:

Pogotowie:
94
Straż pożarna:
93
Policja:
92
Prognoza pogody i warunki drogowe:
060 520 520
Informacja:
981
Informacja o numerach telefonów lokalnych:
988
Informacja o numerach telefonów międzynarodowych:
902
Prognoza pogody i warunki drogowe:
060 520 520
Pomoc drogowa:
(z tel. komórkowego)

987
(+3851 987)


Wiadomości radiowe w obcych językach podczas sezonu turystycznego:

Chorwackie Radio w programie I podaje wiadomości w języku angielskim codziennie w godz. 8.03, 14.03, 20.03 oraz w niedzielę o 9.03. Chorwackie Radio w programie II latem podaje co godzinę wiadomości o sytuacji na drogach i prognozę pogody dla pływających po morzu w języku angielskim, niemieckim oraz włoskim.

Inne stacje nadające prognozę pogody i informacje drogowe w języku angielskim: Program 3 radia bawarskiego, Program 3 radia austriackiego, RAI UNO, British Virgin oraz radio czeskie. Informacje podawane są co pół godziny.

Co warto przywieźć?

Z Chorwacji warto przywieźć tamtejsze rękodzieło: wyspa Pag słynie np. z pięknych koronek a Osijek z haftów. Niedrogo możemy kupić ręcznie malowaną ceramikę, drewniane rzeźby czy lalki w tradycyjnych strojach.

Zwyczaje

Chorwaci maja raczej południowy temperament, stąd też ich głośny styl bycia. Nie lubią, gdy traktuje się ich z wyższościa. Tutaj raczej nie ma w zwyczaju targować się o ceny (zwłaszcza w przypadku noclegów). Kobiet nie całuje się w rękę.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.