:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Dubrownik

Dubrownik jest zwany klejnotem Chorwacji lub perłą Adriatyku. To o nim pisał Bernard Shaw: "Kto szuka raju na ziemi, niech jedzie do Dubrownika".

To jedna z głównych atrakcji Chorwacji, miasto wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, jako jedno z trzech miast europejskich kategorii 0 (najwyższej).

Dubrownik zachwyca niezwykle malowniczym położeniem w pobliżu kilku wysp. Jego przepiękne zabytkowe stare miasto (Stari Grad) jest jak ogromne muzeum pod gołym niebem - otoczone najlepiej zachowanymi na świecie, długimi na 2 kilometry murami obronnymi z czasów średniowiecza (wzniesione pomiędzy VIII a XVI w).
Warto tu zobaczyć franciszkański klasztor z najstarszą apteką w Europie (wciąż działającą), XII-wieczną katedrę oraz arsenał.

Największy urok nadają miastu jego ulice, które do tej pory zachowały swój średniowieczny charakter, gdzie wszystkie budynki wykonane są z tego samego, jasnego kamienia. Do starego miasta wchodzi sie przez dwie bramy: Pile i Ploce. Obydwie prowadzą do Stradun, głównego deptaku Dubrownika. Zwiedzanie Dubrownika to naprawdę niezapomniane przeżycie. Niestety duże spustoszenia zrobiła w Dubrowniku wojna serbsko-chorwacka. Część starego miasta została bezpowrotnie zniszczona, obecnie trwają mozolne prace nad jego odbudową. Zaledwie kilka minut od miasta drogą morską znajdują się trzy warte zobaczenia wyspy: Mljet, Lokrum oraz Elaphite.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.