:: Chorwacja Holiday Navigator ::
zdjęcia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Chorwacja w skrócie
»
Podróżowanie
»
Informacje praktyczne
»
Koszty utrzymania
»
Kuchnia
»
Święta państwowe
»
Ambasady

Turystyka
»
Aktywny wypoczynek
»
Archipelag Brijuni
»
Istria
»
Kvarner
»
Chorwacja Centralna
»
Dalmacja
»
Dubrownik
»
Makarska
»
Zagrzeb
»
Wyspy
»
Słowniczek


Pani szuka Pana

 

Dalmacja

To najbardziej znana i malownicza ze wzgledu na różnorodność krajobrazu część Chorwacji. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża od Zadaru aż po Dubrownik. Jest to region długich plaż, piniowych lasów i antycznych miast takich jak Zadar, Sibenik, Split i wreszcie Dubrownik z doskonale zachowanymi zabytkami z różnych wieków. Choć jest doskonale rozwinięta pod względem turystycznym, wciąż jest tu wiele dzikich, wprost dziewiczych miejsc.

Tutaj także znajdują się najbardziej znane chorwackie wyspy: Hvar, Brac, Solta, Korcula, Vis, Mljet, tak bardzo unikalne w swoim charakterze. Dalmacja znana jest także z doskonałych win i przyjaznych ludzi. Mają oni typowy charakter "południowców": są bardzo otwarci, spontaniczni, gościnni, nieco hałaśliwi ale pełni pogody i optymizmu.

Split

Split to stolica Dalmacji, port urokliwie usytuowany u podnóża wzgórza Marjan, jedna z najstarszych osad w Chorwacji. Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji, zbudowane wokół historycznego pałacu Dioklecjana z III wieku, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Tutaj znajduje się duży port, skąd odpływają promy na pobliskie wyspy, na północny i południowy Adriatyk oraz do Włoch i Grecji. Miasto pełne jest zabytków. Oprócz wspaniałego pałacu cesarza wraz z lochami, warto także zobaczyć jego mauzoleum oraz śwątynie Jupitera. Tutaj znajduje się najwęższa ulica na świecie o wiele mówiącej nazwie "przepuść mnie przodem".

Zaledwie 5 km od Splitu w kierunku na północny zachód, wśród winnic znajdują się ruiny antycznego miasta Salona (dzisiaj znanego jako Solin). Jest to najciekawsze z archeologicznych wykopalisk w Chorwacji. Salona była stolicą rzymskiej prowincji Dalmacji od czasów panowania Juliusza Cezara aż do roku 614 n.e., kiedy wpadła w ręcę barbarzyńców.


Sibenik

Miasto położone w zatoce, 80 km na północ od Splitu. Mniej znane od Dubrownika czy Splitu, ale w równym stopniu warte uwagi. Wąskie uliczki wiodą na atrakcyjne place i skwery, gdzie nowoczesne wystawy sklepowe zostały doskonale wkomponowane w architekturę minionych stuleci. Koniecznie trzeba zobaczyć renesansową katedrę Sveti Jakov z 1434 r, jeden z prawdziwych cudów Chorwacji. Warte uwagi są również: ratusz miejski, kościoły św. Barbary i św. Franciszka, liczne pałace oraz fortece.

Okolice Sibenika wzdłuż dolnego biegu rzeki Krka obejmuje Park Narodowy Krka (109 km2). Jego główną atrakcją jest siedem niezwykłych wodospadów, w tym największy Skradinski Buk o wysokości ponad 45 metrów. W południowej części parku znajduje się jezioro Prokljansko, a w północnej - wysepka Visovac z klasztorem franciszkanskim.

Zadar

Położony pomiedzy Rijeką a Splitem, Zadar to miasto o kilka tysiecy-letniej historii. Niegdyś stolica Dalmacji i jej centrum kulturalne. To tutaj powstał pierwszy na terenie dzisiejszej Chorwacji uniwersytet (1396). Z czasów dawnej świetności zachowały się tu wąskie, czarujące uliczki starego miasta, podobnie jak rzymskie forum datowane na początki naszej ery.

Warto zwiedzić preromański kościól św. Donata z IX wieku n.e. oraz zabytki z okresu średniowiecza: Katedrę św. Anastazji (XIII w.), św. Chrysogonusa i św. Maryji (XII w.). Podobnie jak w Dubrowniku, stare miasto otoczone jest murami obronnymi z XVI w.

Niedaleko od Zadaru znajduje się kanion Paklenica - Park Narodowy Paklenica, prezentujący jedne z najpiękniejszych form erozji skalnej w Europie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Chorwacja .net © holidaynavigator.com 2004- 2019
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Chorwacji.